Kalkulačka paušální daně 2026 / 2027: Vyplatí se vám?
V roce 2026 činí měsíční záloha v 1. pásmu paušální daně 9 984 Kč (119 808 Kč/rok), ve 2. pásmu 16 745 Kč a ve 3. pásmu 27 139 Kč. Zadejte své roční příjmy a druh živnosti — kalkulačka okamžitě určí vaše pásmo a porovná paušální daň s klasickým výdajovým paušálem (40 %, 60 %, 80 %) i zvýhodněním pro začínající OSVČ.
Přehled pásem paušální daně v roce 2026
Paušální daň spojuje daň z příjmů fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění do jediné měsíční platby splatné vždy do 20. dne daného kalendářního měsíce na účet příslušného finančního úřadu (předčíslí 2866). Odpadá tak povinnost podávat daňové přiznání a přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu, pokud nemáte jiné zdanitelné příjmy nad zákonný limit.
| Pásmo paušální daně 2026 | Měsíční záloha | Ročně celkem | Daň / SP / ZP měsíčně | Rozhodné příjmy a paušál |
|---|---|---|---|---|
| 1. pásmo | 9 984 Kč | 119 808 Kč | 100 / 6 578 / 3 306 Kč | Příjmy do 1 mil. Kč (jakákoliv činnost), do 1,5 mil. Kč (75 % příjmů s paušálem 60 % nebo 80 %) nebo do 2 mil. Kč (75 % příjmů s paušálem 80 %). |
| 2. pásmo | 16 745 Kč | 200 940 Kč | 4 963 / 8 191 / 3 591 Kč | Příjmy do 1,5 mil. Kč (bez ohledu na činnost) nebo do 2 mil. Kč (alespoň 75 % příjmů s paušálem 60 % nebo 80 %). |
| 3. pásmo | 27 139 Kč | 325 668 Kč | 9 320 / 12 527 / 5 292 Kč | Příjmy do 2 mil. Kč bez ohledu na druh samostatné činnosti. |
Kdy se 1. pásmo paušální daně (9 984 Kč/měs.) vyplatí nejvíce?
Nejvyšší roční úsporu přináší 1. pásmo paušální daně podnikatelům s 60% výdajovým paušálem (volné živnosti — IT, marketing, poradenství, e-shopy) s ročními příjmy mezi 650 000 Kč a 1 500 000 Kč a podnikatelům se 40% výdajovým paušálem (svobodná povolání — advokáti, lékaři, architekti, daňoví poradci) s příjmy mezi 450 000 Kč a 1 000 000 Kč. Naopak u řemeslníků s 80% paušálem nebo u OSVČ uplatňujících daňové zvýhodnění na děti vychází často levněji standardní daňové přiznání.
Související kalkulačky a nástroje: Daňová kalkulačka OSVČ 2026 · Kalkulačka výdajových paušálů · Kalkulačka obratu 2 mil. Kč pro DPH · Test identifikované osoby k DPH.
Časté dotazy
Kolik je paušální daň v roce 2026?
V roce 2026 je paušální daň rozdělena do tří pásem: 1. pásmo činí 9 984 Kč měsíčně (119 808 Kč ročně, z toho daň 100 Kč, sociální pojištění 6 578 Kč a zdravotní pojištění 3 306 Kč), 2. pásmo 16 745 Kč měsíčně (200 940 Kč ročně) a 3. pásmo 27 139 Kč měsíčně (325 668 Kč ročně).
Kdo může vstoupit do režimu paušální daně v roce 2026/2027?
Do paušálního režimu může vstoupit OSVČ, která není plátcem DPH (identifikovaná osoba k DPH nevadí), není společníkem v.o.s. ani komplementářem k.s., není v insolvenčním řízení a její příjmy ze samostatné činnosti za předchozí kalendářní rok nepřesáhly 2 000 000 Kč.
Jak se určuje 1., 2. a 3. pásmo paušální daně?
Do 1. pásma (9 984 Kč/měs.) spadáte s příjmy do 1 000 000 Kč bez ohledu na druh činnosti, do 1 500 000 Kč pokud alespoň 75 % příjmů podléhá 60% nebo 80% paušálu, a až do 2 000 000 Kč pokud alespoň 75 % příjmů podléhá 80% paušálu (řemesla). Do 2. pásma (16 745 Kč/měs.) patří příjmy do 1 500 000 Kč (jakákoliv činnost) nebo do 2 000 000 Kč (60% či 80% paušál). Do 3. pásma (27 139 Kč/měs.) patří ostatní příjmy do 2 000 000 Kč.
Vyplatí se paušální daň začínající OSVČ nebo při uplatnění slev na děti?
Začínající OSVČ mají v prvních dvou letech podnikání nižší minimální zálohu na sociální pojištění (3 575 Kč/měs. místo 5 720 Kč/měs.). V paušálním režimu navíc nelze uplatnit slevu na poplatníka, daňové zvýhodnění na děti ani odpočet úroků z hypotéky. Při nižších příjmech nebo s dětmi proto bývá standardní zdanění s výdajovým paušálem výrazně výhodnější.
Do kdy se podává oznámení o vstupu do paušálního režimu?
Stávající OSVČ podávají oznámení o vstupu do paušálního režimu vždy nejpozději do 10. ledna zdaňovacího období, od kterého chtějí paušální daň platit. Začínající OSVČ se mohou k paušální dani přihlásit přímo v den zahájení samostatné výdělečné činnosti (např. přes Jednotný registrační formulář).